Wygodne szycie – jak dobrać odpowiednią igłę do maszyny do szycia?

Warto pamiętać, że grubość igły powinna być zawsze możliwie jak najmniejsza. Jest to szczególnie ważne podczas szycia delikatnych dzianin. fot. sxc.hu
Czy szycie może dawać radość i być prawdziwą pasją? Oczywiście! Z chwilą, gdy osiągamy zaplanowany efekt końcowy satysfakcja jest przeogromna. Jeśli uszyty strój dobrze leży, a znajomi pytają się nas, w którym sklepie dostaliśmy to cudo i za ile, odczuwamy ogromną dumę i już nie możemy się doczekać, kiedy uszyjemy kolejne dzieło. Wszystkie uszyte własnoręcznie ubrania mają duszę, kawałek naszego serca. Jednak aby cokolwiek uszyć niezbędne do tego celu są igły. Jak dobrać odpowiednią igłę? Na co zwracać uwagę?
/ 25.05.2011 13:44
Warto pamiętać, że grubość igły powinna być zawsze możliwie jak najmniejsza. Jest to szczególnie ważne podczas szycia delikatnych dzianin. fot. sxc.hu

Jak wiemy, szycie to sztuka użytkowa i jak każda inna wymaga od nas umiejętności i odpowiedniej wiedzy. Nie wolno się jednak zrażać. Jeśli o szyciu nie mamy zielonego pojęcia, jednak nasz zapał do tego jest ogromny i jesteśmy pewni, że nie zrazimy się po pierwszym niepowodzeniu, warto spróbować swoich sił. Jednak zanim złapiemy nożyczki i materiał, warto dowiedzieć się czegoś o technice szycia i materiałach, jakie będą nam do tego niezbędne. Zacznijmy od igieł.

Igły – kłujący problem?

Dziś skupimy się na igłach do maszyn do szycia. Pamiętajmy, że igła jest jedynym elementem maszyny do szycia, która bezpośrednio styka się z widocznym ściegiem. Odpowiedni dobór igły determinuje wygląd ściegu, a dla jego jakości najważniejszy jest czubek igły. Musi być on odpowiednio dobrany do rodzaju materiału. Jeśli zlekceważymy dobór odpowiedniej igły, możemy zapomnieć o dobrym efekcie końcowym. W niektórych przypadkach możemy również złamać igłę lub nawet uszkodzić maszynę do szycia.

Warto przeczytać: Co na drutach można zrobić dla dzieci?

Igły do maszyn domowych przeznaczone są do szycie praktycznie wszystkich typów materiałów. Wśród wielu modeli rozróżniamy między innymi igły standardowe, o okrągłym czubku typu R (eti 001, eti 002, eti 003, eti 004, eti 015, eti 027, eti 032). Na rynku dostępne są również igły z okrągłym czubkiem i zakończeniem kulkowym typu SES (SES – mała kulka). Odmiana ta występuje ponadto w dwóch wersjach (eti 007 i eti 008). Igły tego typu przeznaczone są przede wszystkim do pikowania i haftowania.

Jeśli zależy nam na niestandardowym szyciu, możemy wyposażyć się w pewien ciekawy gadżet. W grupie igieł do pikowania i haftowania znajduje się również bardzo specjalna igła do haftowania nićmi metalicznymi z ekstremalnie powiększonym oczkiem na fantazyjną nić (eti 024, eti 028). Kolejnym rodzajem igieł są te z okrągłym czubkiem i zakończeniem typu SUK (SUK - średnia kulka). W tej grupie znajdują się igły do dzianin (eti 005) i do stretchu (eti 006, eti 016). Warto zwrócić uwagę na to, że igły do stretchu mają specjalną konstrukcję, dzięki której pracują bliżej chwytacza. Zapobiega to przepuszczaniu ściegów podczas szycia.

Na rynku znajdziemy również igły z okrągłym, wysmukłym, ostro zakończonym czubkiem SPI. Tego typu igły świetnie nadają się do szycia gęstych tkanin, takich jak jedwab, mikrofaza (eti 012, eti 017, eti 018, eti 034). Bardzo podobny czubek posiadają igły do denimu, czyli materiału, z którego szyje się jeansy (eti 009, eti 033, eti 035, eti 036). Warto również wspomnieć o igłach z ostrzem tnącym, typu LL. Są to igły przeznaczone do szycia skór (eti 010, eti 019, eti 020, eti 029, eti 037).

Polecamy: Jak zebrać miarę przed robótką na drutach?

Jak dobrać grubość igły?

Warto pamiętać, że grubość igły powinna być zawsze możliwie jak najmniejsza. Jest to szczególnie ważne podczas szycia delikatnych dzianin, bardziej narażonych na uszkodzenia. Oczywiście grubość igły ma wpływ na wielkość oczka, przez które nitka powinna się swobodnie przesuwać. Pamiętajmy również o ciągłej kontroli czubka igły. Uszkodzony czubek igły może bezpowrotnie zniszczyć piękny i wartościowy materiał. Istnieje pewien sposób na kontrolę igły. Możemy od czasu do czasu kilkukrotnie nakłuwać igłą naprężoną pończochę. Jeśli pojawią się poszarpania lub „polecą” oczka, należy wymienić igłę.

Redakcja poleca

REKLAMA