Światło w feng shui

Światło w feng shui
Światło to jeden z najskuteczniejszych środków zaradczych polecanych przez ekspertów w feng shui. Dobry stymulator energii w mieszkaniu. Ulokowanie w odpowiednich miejscach światła w postaci lampy czy też reflektora potrafi czynić cuda, zapewniając mieszkańcom szczęśliwe życie.
/ 27.04.2009 10:52
Światło w feng shui

Bardzo istotne w feng shui jest odpowiednio dobrane światło w pomieszczeniu. Oddziałuje ono bowiem korzystnie na nasze zmysły. Wiele osób urządzających swoje mieszkanie (pokoje) nie zdaje sobie sprawy, że jakość światła wpływa na efektywność ich pracy. Złe światło może zupełnie zaburzyć rytm pracy. A zbyt długie przebywanie w zaciemnionym pomieszczeniu, pozbawionym światła słonecznego często prowadzi do wielu schorzeń m.in. depresji. Aby temu zapobiegać, powinniśmy zadbać o dobre oświetlenie swoich pomieszczeń.

W feng shui dla zapewnienia równowagi yin i yang mieszkanie powinno być oświetlone w równym stopniu przez światło dzienne (naturalne) jak i sztuczne. Zbyt wiele światła słonecznego z otoczenia zewnętrznego może być równie niekorzystnie co nadmiar światła sztucznego wewnątrz mieszkania.

Najlepsze i najzdrowsze światło według feng shui to światło naturalne. Dlatego też, tak ważne jest dobre usytuowanie domu względem kierunków geograficznych. Pokoje zbyt mocno zaciemnione można wzmacniać sztucznym oświetleniem, ale dobrej jakości. Z kolei zbyt mocno oświetlone najlepiej zasłaniać zasłonami, żaluzjami a nawet markizami. Jednak uwaga - nie możemy ograniczać dostępu światła kosztem wentylacji pomieszczenia, ponieważ powietrze wpływa również na korzystną cyrkulację energii chi.  Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że zbyt intensywne światło może przerodzić się w negatywną energię – wręcz może nas denerwować, a tym samym wpływać negatywnie na nasze zdrowie oraz zdolności twórcze.

W praktyce światło często wykorzystywane jest jako skuteczny środek do walki z miejscami, gdzie panuje zastój energii chi – weźmy na przykład zaciemnione korytarze, które powinny mieć odpowiednie oświetlenie. W gabinecie lub biurze, warto zadbać o naturalne światło, które doda nam siły i energii do działania. Natomiast w sypialni powinno się używać delikatnego światła, które nie będzie nas drażniło, a wręcz będzie sprzyjało odpoczynkowi. Tak naprawdę dobór światła w pomieszczeniach zależy od tego, jaką chcemy w nich stworzyć atmosferę. Na przykład w kuchni, chcąc podkreślić konkretne miejsca stosuje się światła halogenowe.

Jakość światła w feng shui ma ogromne znaczenie – nie oszczędzajmy na żarówkach! Najlepsze są żarówki ze szkła mlecznego (dobrze imitują oświetlenie dzienne). Świetlówki (często używane na klatkach schodowych i w firmach) wydzielają najsilniejsze pole magnetyczne – niszczą cerę, wzrok i powodują często bóle głowy, a nawet migreny. Natomiast światło, jakie dają modne ostatnio żarówki energooszczędne może powodować uszkodzenie oka (odklejenie siatkówki).

Warto zapamiętać

  • Dobrze oświetlony pokój wpływa na swobodne krążenie pozytywnej energii.
     
  • Nasze organizmy do prawidłowego rozwoju potrzebują dużo światła słonecznego.
     
  • Wykorzystując światło jako środek zaradczy pamiętajmy, że jego jakość i intensywność w pomieszczeniach w dużym stopniu zależy także od kolorystyki pokoju m.in. kanap, mebli oraz dekoracji.

  • Światło zapewnia równowagę mieszkańcom, gdy ich dom nie jest usytuowany w centrum działki. Światło można wykorzystać do zrównoważenia działek o nieregularnych kształtach np. w kształcie L.

  • Światło można wykorzystać także w ogrodzie, by rozwiązać problemy związane z wąskimi ścieżkami. Zainstalowanie wzdłuż nich lamp wpłynie na lepsze powodzenie mieszkańców. Możemy także korygować złe usytuowanie koło domu zbiorników wodnych.

  • W domu możemy wykorzystać kinkiety (ampla) dające łagodne światło, nadają się do pokoju dziecięcego – wpływają na odpoczynek i odprężenie po ciężkim dniu szkoły. Oprócz tego idealnie nadają się do oświetlenia ciemnego kąta. Umieszczone pod dużą belką przy suficie, łagodzą jej niebezpieczne działanie.

  • W domu bardzo często wykorzystujemy do oświetlenia pokoju lampy. Pomagają nam ożywić mroczne zakątki pomieszczeń np.: kąty. Dodają one wnętrzom stabilności oraz pomagają stworzyć przyjemny klimat i nastrój. Lampy stosowane są w feng shui jako remedium np.: gdy szukamy partnera, warto oświetlić miejsce związków małżeńskich (południowo – zachodnia część mieszkania).

  • Pamiętajmy, że jaskrawe światło (górne) uważane jest w feng shui za złe - ma działanie przytłaczające. Dlatego w praktyce najlepiej jest, gdy skierujemy je bezpośrednio na sufit, ponieważ jego powierzchnia odbije je i równomiernie rozprowadzi po całym pokoju.
      
  • Światłem punktowym możemy oświetlić konkretne miejsca typu obraz lub biurko.
      
  • Idealne na zasłony do pokoju to tkaniny bawełniane, jedwabne lub wełniane - muślin. Taka tkanina filtruje światło w pokoju, w którym słońce jest zbyt silne.
      
  • Ważne jest co zamierzamy robić w danym miejscu, które chcemy oświetlić. Zacienione miejsce, w którym przygotowujemy jedzenie lub czytamy książki będzie wpływało na nas niekorzystnie, wręcz nas irytowało.
     
  • Naturalne światło może powodować odblaski, więc możemy je sztucznie przyciemniać bądź też wzmacniać. Lśniące powierzchnie, żaluzje, barwione szkło to wszystko może odbijać światło. Dlatego ważne jest odpowiednie ustawienie mebli w mieszkaniu, tak aby w pełni wykorzystać wnikające do niego światło słoneczne.

Redakcja poleca

REKLAMA