Portmonetka lub pokrowiec na telefon – jak uszyć?

Rodzice chłopców mają trochę mniej wydatków. Garnitur jest tańszy od sukienki o ok. 20%. A u dziewczynki często dochodzi również wizyta i fryzjera, za którą trzeba zapłacić od 100-130 zł.
W sklepach można znaleźć całe mnóstwo najróżniejszych małych portmonetek na drobne pieniądze, telefony, klucze, odtwarzacze MP3 czy inne drobne przedmioty. Nie zawsze jednak nasz wybredny gust jest zaspokojony. Aby to zmienić, wystarczy… uszyć własną portmonetkę lub pokrowiec na telefon! A więc do dzieła!
/ 08.06.2011 11:45
Rodzice chłopców mają trochę mniej wydatków. Garnitur jest tańszy od sukienki o ok. 20%. A u dziewczynki często dochodzi również wizyta i fryzjera, za którą trzeba zapłacić od 100-130 zł.

Zanim zabierzemy się do pracy, przygotujmy najważniejsze półfabrykaty. Na początek, wybierzmy dwa różne materiały, o wymiarach dostosowanych do naszych potrzeb. Na początek może to być materiał o wymiarach 8 x 6.25. Potrzebujemy dwa kawałki takiego materiału: jeden na zewnątrz, czyli w tym przypadku wybieramy interesujący nas kolor lub wzór, oraz jeden na podszewkę. Najlepiej, jeśli na podszewkę wybierzemy wytrzymalszy materiał, aby nie zaciągać go kluczami itp.

Potrzebny będzie również kawałek materiału do wykonania uchwytu na klucze lub breloczek o wymiarach 2 x 3 cm. Przyda się również metalowe kółko na klucze oraz zamek błyskawiczny w odpowiednim kolorze o długości 20 cm. Jeśli już skompletujemy wszystkie półfabrykaty czas zabrać się do szycia. Z pozoru wykonanie takiej portmonetki jest wymagające, ale wystarczy nieco wprawy, aby robić takie gadżety niemal „taśmowo”.

Zobacz również: Jak dopasować wykrój do sylwetki z odchyleniami (sylwetki nieproporcjonalnej)?

Na początku, przecinamy materiał zewnętrzny i ten przeznaczony na podszewkę na pół tak, aby po wycięciu powstały nam cztery kawałki o wymiarach 4 x 6.25 cm. Następnie bierzemy kawałek materiału o wymiarach 2 x 3 cm, składamy go prawą stroną wzdłuż i zszywamy. Następnie obracamy materiał prawą stroną na zewnątrz i łączymy szwem środek materiału.

Przechodząc do następnego kroku, kładziemy pierwszy kawałek zewnętrznego materiału prawą strona do góry. Następnie układamy na nim zamek błyskawiczny, ząbkami do dołu, tak aby zamek otwierał się w lewą stronę. Następnie kładziemy materiał na podszewkę prawą stroną do dołu. Aby wszystko nie rozsypało się jak tylko to ruszymy, możemy całość spiąć agrafką lub szpilkami. Następnie zszywamy wszystkie warstwy ze sobą. Możesz spiąć wszystko agrafką, jeśli ułatwi Ci to pracę. Zszyj wszystkie warstwy ze sobą.

Po zszyciu, wszystko obracamy lewymi stronami do siebie. Następnie kładziemy pozostały kawałek materiału zewnętrznego prawą stroną do góry, układamy zamek błyskawiczny ząbkami do dołu tak, aby tym razem zasuwał się w prawą stronę. Kładziemy ostatni kawałek materiału na podszewkę na zamku. Wszystko spinamy agrafką lub szpilkami, zszywamy i przewracamy lewymi stronami do siebie.

Warto sprawdzić: Szyjemy! – jak odpowiednio uszyć kreację z wykroju?

Po dociśnięciu lub delikatnym zaprasowaniu, przewracamy wszystko na prawą stronę upewniając się, że zamek może otworzyć się do połowy. Następnie wkładamy naszywkę wykonaną wcześniej pomiędzy zewnętrzne kawałki materiały tak, aby obdarte krawędzie wystawały na zewnątrz. Następnie zszywamy całość materiału pamiętając, aby zostawić kilka centymetrów otwarcia w celu wywrócenia podszewki.

Pamiętajmy, aby podczas zszywania materiału wypchnąć zamek błyskawiczny w kierunku zewnętrznego materiału po obu stronach. Na rogach spinamy nadmiar zamka, następnie odwracamy na drugą stronę, poprzez otwartą dziurę. Do środka należy wsunąć palec lub linijkę, aby wypchnąć rogi na zewnątrz. Otwarcie w podszewce najlepiej zszyć drobnym ściegiem prostym i wypchnąć podszewkę na zewnątrz. Teraz wystarczy przypiąć kółko do kluczy i gotowe.

Redakcja poleca

REKLAMA