Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Podstawy szydełkowania: słupki i półsłupki

Zobacz artykuły na temat:szydełkorobótki ręczne
Łańcuszek, słupki i półsłupki to podstawowe sploty, które należy opanować zanim przejdzie się do tworzenia rozbudowanych ściegi. Poniżej znajdziesz dokładne instrukcje, jak wykonać podstawowe sploty na szydełku.

Prawie każda robótka szydełkowa zaczyna się od wykonania łańcuszka. Jest to baza większości robótek szydełkowych.

Prawie każda robótka szydełkowa zaczyna się od wykonania łańcuszka. Jest to baza większości robótek szydełkowych.

Łańcuszek- podstawa szydełkowej roboty

Prawie każda robótka szydełkowa zaczyna się od wykonania łańcuszka. Jest to baza większości robótek szydełkowych, zaczynająca się od pętelki i kończąca się pętelką zaciskającą.

Oczkiem nazywa się pojedynczą pętelkę wykonaną w powietrzu. Szydełkiem, na którym zawieszona jest pierwsza pętelka-oczko, nabiera się nitkę wiodącą od kłębka i przeciąga przez oczko. Powtarzamy tę czynność kilkukrotnie i otrzymujemy łańcuszek.

Bardzo często początek robótki wykonanej łańcuszkiem wzmacnia się półsłupkami, czyli tworzy się tzw. łańcuszek podwójny. Ma on tę zaletę, że jest bardziej elastyczny i można łatwiej przeliczyć, z ilu oczek się składa. Jednak jego wykonanie wiąże się z umiejętnością robienia półsłupka. Najpierw przerabiamy 2 oczka, po czym wbijamy szydełko w oczko drugie licząc od strony szydełka i przerobić jeden półsłupek, czyli nawijamy nitkę na szydełko i przeciągamy ją przez oczko. Teraz na szydełku mamy 2 dwie pętelki. Ponownie nawijamy nitkę na szydełko i przeciągamy przez obie pętelki. Tak oto powstał półsłupek. Następnie wkłuwamy szydełko w pierwszą pojedynczą pętelkę i tworzymy kolejny półsłupek itd.

Zobacz także: Jak zacząć robótkę na szydełku?

Łańcuszek kończy się tzw. oczkiem ścisłym, czyli takim, które ściśle przylega do oczka poprzedniego rzędu. Używane jest w robotach szydełkowych do zamykania robótki i  przytwierdzenia poszczególnych fragmentów wzoru do podłoża. Wykonujemy je w ten sposób: wkłuwamy szydełko w drugie oczko pierwszego rzędu, chwytamy nim nitkę wiodącą od kłębka, przeciągamy przez oczko, w które wkłute było szydełko i przez pętelkę znajdującą się na szydełku. Oczko, które znajdowało się na szydełku ściśle układa się na oczku poprzedniego rzędu.

Półsłupek

Wkłuwamy szydełko w drugie oczko łańcuszka, licząc od szydełka (pętelki znajdującej się na szydełku nie traktuje się jako łańcuszka!), nabieramy nitkę i przeciągamy pętelkę przez to oczko. Na szydełku powstają 2 oczka. Następnie chwytamy po raz drugi szydełkiem nitkę wiodącą od kłębka i przeciągamy pętelkę przez oba oczka znajdujące się na szydełku.

Kiedy opanujemy wykonanie półsłupka, możemy poeksperymentować z półsłupkiem nawijanym. Nawijamy na szydełko nitkę wychodzącą od kłębka i wkłuwamy szydełko w trzecie oczko od strony szydełka. Wyciągamy pętelkę. Drugi raz nawijamy nitkę na szydełko i przeciągamy pętelkę przez wszystkie trzy oczka znajdujące się na szydełku.

Słupek

Na szydełko nawijamy wiodącą od kłębka, i wkłuwamy w trzecie oczko od szydełka. Wyciągamy z nitki wiodącej od kłębka pętelkę i ponownie nawijamy nitkę na szydełko. Z nawiniętej nitki tworzy się pętelka, którą przeciąga się przez 2 oczka znajdujące się na szydełku. Pozostają teraz na szydełku 2 oczka, przez które po nawinięciu nitki przeciągamy pętelkę. Na szydełku pozostaje jedno oczko. Powtarzamy wszystkie czynności w celu wykonania kolejnego słupka.

Zobacz także: Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz robótkę na szydełku?

Słupek podwójny

Na szydełko nawijajmy dwa razy nitkę, po czym wkłuwamy szydełko w czwarte oczko łańcuszka licząc od strony szydełka i przeciągamy przez nie pętelkę. Ponownie nawijamy na szydełko nitkę i przeciągamy je przez dwie pętelki. Jeszcze raz nawijajmy na szydełko nitkę i przeciągamy ją przez dwie następne pętelki. Na szydełku zostają teraz dwa oczka. Ostatni raz nawijamy na szydełko nitkę i przeciągamy ją przez te dwa oczka. Pozostaje na szydełku jedno oczko. Powtarzamy wszystkie czynności w celu wykonania kolejnego podwójnego słupka.

Słupek potrójny

Słupek potrójny wykonuje się podobnie jak słupek podwójny, lecz w tym przypadku na szydełko nawija się nitkę trzy razy i przerabia się cztery razy po dwie pętelki. Nawijamy na szydełko nitkę i wkłuwamy w szóste oczko od strony szydełka. Nawijamy na szydełko nitkę i przeciągamy przez robótkę, po czym jeszcze raz nawijamy nitkę i przeciągamy ją przez pierwsze dwie pętelki. Robimy tak jeszcze dwa razy i na koniec przeciągamy nitkę przez ostatnie dwie pętelki znajdujące się na szydełku.

Opanowanie tworzenia powyższych splotów pozwoli zrobić swoje pierwsze robótki. W kolejnych artykułach przedstawiamy różne sposoby łączenia słupków, by uzyskać ciekawe wzory.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter