Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Mapy występowania grzybów - gdzie szukać?

Gdzie szukać grzybów? Czy są sprawdzone miejsca występowania grzybów? Na jednym z profesjonalnych portali zarówno dla naukowców, jak i zwykłych zbieraczy Grzyby.pl znajdziecie mapy aktualnego występowania grzybów. Odwieczne pytanie początkujących grzybiarzy "Gdzie szukać grzybów?" będzie więc zaspokojone. Oto mapa występowania grzybów. Przydatna dla zapalonych grzybiarzy!

Na jednym z profesjonalnych portali zarówno dla naukowców, jak i zwykłych zbieraczy Grzyby.pl znajdziecie mapy aktualnego występowania grzybów. fot. Mapa aktualnego występowania grzybów z Grzyby.pl

Na jednym z profesjonalnych portali zarówno dla naukowców, jak i zwykłych zbieraczy Grzyby.pl znajdziecie mapy aktualnego występowania grzybów. fot. Mapa aktualnego występowania grzybów z Grzyby.pl

Jak powstaje mapa występowania grzybów?

Osoby prywatne (każdy kto chce się przyłączyć jest mile widziany!) zgłaszają swoje obserwacje poczynione w trakcie grzybobrań, wypraw i spacerów. Dane przesyłane z terenu całego kraju są przeglądane przez doświadczonych grzybiarzy i regularnie nanoszone na mapę tworząc barwny obraz tego jakie i ile grzybów w danym okresie możemy spotkać. Zgłoszenia, co do których istnieje podejrzenie, że są żartem są usuwane.

Informacje o pogodzie, rodzaju podłoża, wilgotności

Oprócz ilości spotkanych grzybów i ich podziału na gatunki, zgłoszenia zawierają także informacje na temat pogody, rodzaju lasu i roślinności występującej w pobliżu, a także wilgotności w lesie co pomaga prognozować pojaw owocników w najbliższych dniach. Dostępne są również mapy w poprzednich miesięcy i lat co może pomóc podjąć decyzję kiedy i gdzie wybrać się na grzyby. Możemy przeczytać też raporty tekstowe, podzielone według zgłoszeń z poszczególnych województw i analizy dotyczące opisywanych terenów. 

Oczywiście pamiętajmy, że owocowanie grzybów jest bardzo kapryśne i kilka kilometrów dalej niż "Kowalski" zebrał cały kosz borowików my nie znajdziemy ani jednego...

Przeczytaj: Grzyby a alergie pokarmowe

Zobacz aktualną mapę: AKTUALNA MAPA WYSTĘPOWANIA GRZYBÓW W POLSCE

Zobacz też: Atlasy grzybów

Przed wyruszeniem na grzybobranie warto także sprawdzić czy w lesie, do którego się wybieramy nie ma zagrożenia pożarowego!


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Wigilijne paszteciki - Kasia gotuje z Polki.pl

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 3
dodano: 13:48 2014-10-18 przez: ~Ewa_ewa (109.233.*.*)
My każdy wolny weekend wykorzystywaliśmy na grzybobranie. Wypożyczaliśmy samochód w Panku w promocji "tani weekend" i na grzyby:)
dodano: 19:23 2013-05-01 przez: ~stefan (79.184.*.*)
chciałbym dodać do mapy występowania grzybów moją działkę znajdującą się w Łubowie woj. wielkopolskie 10 km od Gniezna .Cieszę się aż siedmioma sztukami.
dodano: 14:28 2011-07-05 przez: Anita (193.164.*.*)
Dobra, dobra, a jak zweryfikują niesprawdzone informacje? hę? Poza tym wiadomo, że nikt nie chce swoich miejsc sprawdzonych udostępniać innym grzybiarzom, bo za chwilę wyzbierają mu wszystkie grzyby! :)
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter