Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Jaką wełnę wybrać do robótek?

Zobacz artykuły na temat:wełnarobótki ręcznedruty
Marzena Czarnowska
Zawodowo - specjalista w zakresie terapii dzieci z wadą słuchu, <br /> amatorsko - znawca dobrych manier
Jeżeli zamierzasz wykonać robótkę na drutach oprócz odpowiednio dobranych drutów niezbędna jest dobrze dobrana włóczka. Jeżeli nie wybierzesz odpowiedniego gatunku wełny do rzeczy, którą chcesz wykonać wówczas efekt Twojej pracy może nie być zadowalający.

Przy wyborze przędzy najważniejsza dla ciebie informacją powinna być waga przędzy./ fot. Fotolia

Aby wybrać odpowiednią włóczkę trzeba pamiętać o jej zasadniczych cechach, a mianowicie: rozciągliwości, elastyczności oraz wydajności włóczki.

Cechy włóczki

Aby wybrać odpowiednią włóczkę trzeba pamiętać o jej zasadniczych cechach, a mianowicie: rozciągliwości, elastyczności oraz wydajności włóczki.
Kupując wełnę pamiętaj, że ta cienka, o luźnym skręcie jest bardziej wydajna niż wełna gruba, o ścisłym skręcie. Również mniej wydajna jest wełna, która jest przędziona ręcznie, wełna fabryczna jest od niej znacznie wydajniejsza.

Coś delikatnego

Wybór włóczki zależy również od tego co chcesz z niej zrobić. Jeżeli planujesz wykonać cienką bluzeczkę, dziecinne ubranko najlepiej wykorzystaj nici bawełniane lub lniane, nadają się też do tego różnego rodzaju włókna sztuczne.

Materiał na sweter

Natomiast gdy Twoim dziełem ma być ciepły sweter, peleryna czy inne wdzianko na zimowe dni to możesz użyć wełny grubej (zarówno fabrycznej jak i ręcznie przędzionej), anilany.

Polecamy: Jak dbać o wyroby z dzianiny?

Nie jest łatwe odmierzenie, jaka ilość włóczki będzie Ci potrzebna do wykonania danej robótki, gdyż zależy to przede wszystkim do grubości wełny oraz ścisłości splotu. Gdy robisz oczka luźne to mniej wykorzystasz wełny niż przy ścisłych splotach. Dlatego przy tym samym modelu dwie osoby mogą zużyć różną ilość surowca.

Lepiej niech zostanie, niż miałoby zabraknąć

Gdy kupujesz włóczkę zawsze kup kilka dekagramów więcej niż wstępnie wyliczysz, gdyż jeżeli ci zbraknie to możesz mieć kłopot z kupieniem identycznej włóczki. Natomiast jeżeli trochę wełny Ci zostanie to możesz wykorzystać ją zarówno do wykończeń jak i ozdabiania robótki, np. frędzlami, paskami.

Oczywiście bardzo ważne jest również odpowiednie dobranie wełny i grubości drutów. Jeżeli masz wełnę cienką to zastosuj druty o numerze 3; 3,5; 4 natomiast gruba włóczka będzie wymagała grubszych drutów zaczynając od numeru 5.

Czytaj także: Jak zebrać miarę przed robótką na drutach?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter