Jak zrobić rękaw kimonowy?

Aby rękaw miał odpowiedni wygląd wykonaj formę. Najprostsza jest forma o bokach prostych bez podcięcia pach, możesz zastosować ją do każdej długości rękawa. \fot.Bialcon
Najłatwiejszym do wykonania jest rękaw kimonowy. Ten typ rękawa przeżywa drugi renesans, dlatego warto zwrócić na niego uwagę.
/ 12.06.2011 09:52
Aby rękaw miał odpowiedni wygląd wykonaj formę. Najprostsza jest forma o bokach prostych bez podcięcia pach, możesz zastosować ją do każdej długości rękawa. \fot.Bialcon

Coś łatwego

Rękawy kimonowe ciekawie prezentują się w swetrach, pulowerach i sukienkach. Jest to rodzaj rękawa najmniej skomplikowany ze względu na to, że robótkę prowadzi się w górę bez dodawania jak i bez ujmowani oczek. Gdy chcesz robić przód na określonej wysokości wrób podkrój dekoltu oraz jednocześnie boki w linii prostej do wysokości ramienia.

Forma

Aby rękaw miał odpowiedni wygląd wykonaj formę. Najprostsza jest forma o bokach prostych bez podcięcia pach, możesz zastosować ją do każdej długości rękawa. Gdy będziesz wykonywała taki wykrój zwróć uwagę, że długość ramienia stanowi połowę długości linii AC. Jest ona linią połowy wykroju przodów. Natomiast szerokość rękawa stanowi ok. połowę wysokości bocznej swetra czy bluzki, gdy zaczniesz liczyć od ściągacza. 

Polecamy: Jak zacząć robótki na drutach?

Szerokość rękawów musi mieć taki sam wymiar jak szerokość pachy.

Wykończenie

Wykończenie rękawa kimonowego możesz wykonać plisą albo zrobić ściągacz. W tym celu, gdy dojdziesz z robótką do wysokości pachy dodaj po 7 lub 8 oczek do każdej ze stron każdego rękawa. Możesz też wykonać oczka dobrane ściegiem francuskim wzdłuż linii obramowania. Gdy uzyskasz potrzebną wysokość za pomocą ukosa zamknij linie ramienia.

Inny sposób

Istnieje też inna możliwość wykonania rękawa kimonowego, a mianowicie taki o spadzistej linii. Wówczas na wysokości 14 cm zaczynaj dodawać oczka w prawym przodzie z prawej strony, natomiast w lewym przodzie z lewej strony: w co drugim rzędzie 3x jedno oczko, 2x dwa oczka, 2x trzy oczka. W następnym drugim rzędzie dodaj 74 oczka w ten sposób stworzysz odpowiednią długość rękawa. Następnie przerób w górę 11 cm i otrzymasz szerokość rękawa.

Zamykaj oczka od strony dłoni: 24 x pięć oczek. Gdy wrabiasz plecy podkrój szyi stworzysz przez zamknięcie 36 oczek w jednym rzędzie.

Czytaj także: Jak wykonać rękaw raglanowy?

Redakcja poleca

REKLAMA