Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Jak zacząć robótkę na szydełku?

Zobacz artykuły na temat:szydełkorobótki ręczne
Od czegoś trzeba zacząć i jak to bywa z wieloma sprawami, to jak się zacznie ma wpływ na dalszy przebieg zdarzeń. W kwestii szydełkowania jest dokładnie tak samo. Jak zatem zacząć robótkę na szydełku, by efekt był zadowalający?

Każdy wzór przeznaczony do wykonania na szydełku zawiera schematyczny opis. Na pierwszy rzut oka schemat ten nic nie mówi i wydaje się być nader skomplikowanym szyfrem, a tak naprawdę jest logicznym kodem, którego przestrzeganie gwarantuje poprawne wykonanie robótki.

Od pierwszej pętelki wszystko się zaczyna, dlatego choć w całej robótce może niczym nie różnic się od pozostałych warto wiedzieć jak ja wykonać, by kolejne pętelki były jej powieleniem.

Pierwsza pętelka

Od pierwszej pętelki wszystko się zaczyna, dlatego choć w całej robótce może niczym nie różnic się od pozostałych warto wiedzieć jak ja wykonać, by kolejne pętelki były jej powieleniem. Zatem do dzieła. Owiń nitkę wokół palca wskazującego i sąsiedniego – tak jakbyś chciała zrobić supeł, jednak nie przeplataj pętelki tylko skrzyżuj nitkę. Teraz do dzieła wkracza szydełko. Główkę z haczykiem umieść w oczku pętelki i zaczep haczykiem tę część nitki, która biegnie bo kłębka. Przeciągnij nitkę. Pociągając za końce przędzy zaciśnij pętelkę na szydełku. I gotowe. Pierwsze oczko już za Tobą, zatem czas na kolejne.

Pętelka druga i trzecia i kolejne …

Każde kolejne oczko w robótce szydełkowej powstaje poprzez przeciągniecie szydełka pod nitką, zahaczenie nitki i przeciągniecie jej. W wielu publikacjach, poradnikach dotyczących szydełkowania możesz spotkać się z określenie narzucanie przędzy na szydełko – jest to określenie niezbyt trafne, ale oznaczające właśnie tworzenie kolejnych oczek poprzez przeciągniecie przędzy szydełkiem. A jakie ruchy trzeba dokładnie wykonać, by uzyskać kolejne oczka łańcuszka – najprostszego ściegu szydełkowego?

Polecamy: Jak zacząć robótki na drutach?

Po pierwsze skieruj szydełko do przodu pod naciągniętą między placem wskazującym a kciukiem nitką. Teraz haczyk szydełka musi znaleźć się nad nitką, by w kolejnym kroku przepleść ją. Zaczepioną nitkę należy przepleść przez pętlę na szydełku. Tak przeplatać możesz do woli, koniec jest dopiero wtedy, gdy uzyskasz zadowalającą długość robótki lub … skończy Ci się włóczka. Takie przeplatanie jest dobrym ćwiczeniem przed wykonaniem dalszych, bardziej skomplikowanych wzorów.

Pamiętaj, że kierunek szydełkowania przebiega od prawej strony do lewej, a oczka wykonywane w opisany wyżej sposób gwarantują prawidłowe rozpoczęcie i zakończenie robótki.

Czytaj także: Co na drutach można zrobić dla dzieci?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter