Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Jak wybrać dobry tablet?

Zobacz artykuły na temat:fotografiatabletobróbka komputerowa
Dobry tablet to inwestycja, która z pewnością nam się zwróci. Korzystając z tego poradnika zwróćmy uwagę jak wiele istotnych spraw musimy brać pod uwagę. Świadczy to o tym, że zakupu tego urządzenia lepiej dokonywać osobiście niż przez internet. Najlepsze opinie ekspertów nie pomogą jeśli piórko źle ułoży się w naszej dłoni.

Nieznane

Rozmiar tabletu

Do zastosowań profesjonalnych, polecamy tablety o większej powierzchni. Najmniejsze z nich posiadają obszar roboczy zazwyczaj o wymiarach około 9 na 12 centymetrów i mogą służyć do zabawy lub stawiania pierwszych kroków w grafice, lecz do profesjonalnych rozwiązań to zdecydowanie za mało. Jeżeli używasz tabletu do zaawansowanej obróbki grafiki - polecamy te o wymiarach powierzchni roboczej powyżej 20 na 15 centymetrów. Koniecznie zwróć uwagę na to, aby tablet był przystosowany do Twojego monitora - jeśli posiadasz monitor panoramiczny - powinieneś zainteresować się tabletem, który posiada rozmiar 16:10.

Piórko

Piórko powinno przede wszystkim być wygodne i dobrze układać się w dłoni. Najlepsze piórka to te, które sprawiają wrażenie, że trzymamy w ręku prawdziwe narzędzie. Choć może to wydawać się dziwne, dla większości osób wygodniejsze są piórka cięższe. Bardzo ważną cechą piórek są programowalne przyciski. Oprócz podstawowych działań, takich jak kliknięcie środkowym i prawym klawiszem myszy (lewe kliknięcie uzyskujemy poprzez krótkie dotknięcie piórkiem powierzchni roboczej tabletu), możemy ustawić jeszcze najczęściej używane przez nas działania, takie jak zapisywanie pliku, lub cofanie ostatniej wykonanej czynności.

Taką funkcję oferują oczywiście piórka z większą liczbą przycisków, niż dwa. Już nawet najtańsze tablety oferują w piórkach także funkcję gumki, która również jest bardzo przydatna. Tablety z wyższej półki oferują również odczyt kąta nachylenia piórka oraz siły nacisku na tablet - jest to nieocenione przy symulacji prawdziwych narzędzi na ekranie komputera.

Siła nacisku piórka

O skutecznej symulacji prawdziwego narzędzia decyduje siła nacisku piórka - to właśnie za jej pomocą decydujemy, ile wirtualnej farby należy użyć do naszej grafiki. Najlepsze tablety posiadają nawet 1024 stopnie siły nacisku piórka.

Dokładność odczytu położenia pióra

Aby zapewnić jak największą precyzję, ta wartość powinna być jak najmniejsza. Większość tabletów dostępnych na naszej stronie posiada dokładność odczytu położenia pióra równą 0,25 mm.

Maksymalna szybkość odczytu

Wartość 133 punkty na sekundy daje już zadowalające wyniki pracy. Oczywiście najdroższe modele posiadają szybkość odczytu rzędu nawet 200 punktów na sekundę

Programowalne przyciski

Na szybkość pracy ma wpływ możliwość użycia tabletu do najczęściej używanych funkcji. Zwróć uwagę, czy tablet, który zamierzasz wybrać posiada dodatkowe przyciski pozwalające na przykład na utworzenie nowego dokumentu, skopiowanie, wycinanie i wklejanie zaznaczonego obszaru itd. Idealnie byłoby, gdyby dodatkowe przyciski były programowalne - wówczas bez problemu dostosujesz je do swoich potrzeb.

Rozdzielczość

Oczywiście im wyższa, tym pozwala na pracę z większą dokładnością. Przeciętne tablety graficzne dostępne obecnie na rynku posiadają rozdzielczość 2540 dpi, natomiast profesjonalne rozwiązania zaczynają się od 5080 dpi.

Przezroczystość

Na rynku dostępne są także tablety z przezroczystym obszarem roboczym. Dzięki nim możesz dowolnie i w prosty sposób odrysowywać obrazki lub zdjęcia położone pod tabletem. W praktyce jednak jest to zupełnie zbędne - większość tabletów działa kilka milimetrów nad powierzchnią roboczą - rysowanie po grubej kartce zostanie zatem idealnie odwzorowane.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 8
dodano: 14:42 2016-05-24 przez: ~magdalenka (85.75.*.*)
w euro rtv agd jest teraz znizka na tablety :) w sumie jak zobaczylam to troche mnie to zmotywowala zeby w koncu sobie sprawic jakies cacko :D
dodano: 10:48 2016-05-24 przez: ~gość (193.25.*.*)
modeli jest dużo, wiec faktycznie wybor moze byc trudny. jak juz cos wybierzesz to sprobuj na dziobacz.pl kupic, to jest portal crowdshoppingowy, polega to na tym, ze jak zglosi sie wiecej chetnych n ten sam sprzet to cena jest nizsza
dodano: 19:31 2014-12-07 przez: ~edw (77.254.*.*)
we
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter