Jak robić szydełkowe koronki?

Raczej unikaj zszywania elementów koronki. Łącz je ze sobą jeszcze podczas wykonywania robótki. Najlepszym sposobem na łączenie elementów koronki jest wykorzystanie w tym celu łuków, czy też okienek. fot. Fotolia
Koronki zawsze robią dobre wrażenie. Dodają lekkości tkaninie. Są doskonałą ozdoba. Świadczą też o kunszcie osoby, która je wykonała. Te ażurowe wzory sprawiają wrażenie niezwykle trudnej do wykonania robótki. Czy tak jest naprawdę?
/ 26.06.2011 10:44
Raczej unikaj zszywania elementów koronki. Łącz je ze sobą jeszcze podczas wykonywania robótki. Najlepszym sposobem na łączenie elementów koronki jest wykorzystanie w tym celu łuków, czy też okienek. fot. Fotolia

Przekładanie szydełka

Wykonanie koronek wymaga przekładania szydełka, jak bowiem dostać się od nasady dzierganego płatka do czubka płatka następnego? Otóż i na to jest sposób. Najczęściej polecane jest przerabianie oczka ścisłego w jedno lub więcej oczek. W instrukcji możesz spotkać się z opisem: oczko ścisłe przez lub oczko ścisłe do.

Jak wykonać okien

Jak koronka to oczywiście okienka, które nadają splotom lekkości i szlachetności. Okienka bywają też nazywane łukami. Chodzi o to by powstał pewien długi ciąg oczek łańcuszka, który może stać się potem podstawą splotów w kolejnym rzędzie. Oczka łuku czy okienka należy mocować do całości robótki oczkiem ścisłym lub półsłupkiem. Gdy chcesz by łuk stanowił podstawę kolejnego rzędu, nie należy wkuwać szydełka w jego oczka a przekładać je pod łańcuszkiem.

Polecamy: Jaką wełnę wybrać do robótek?

Jak łączyć motywy koronkowe

Raczej unikaj zszywania elementów koronki. Łącz je ze sobą jeszcze podczas wykonywania robótki. Najlepszym sposobem na łączenie elementów koronki jest wykorzystanie w tym celu łuków, czy też okienek.

Wystarczy, że w jednym z elementów koronki przerobisz połowę oczek potrzebnych do wykonania łuku, a następnie połączysz te oczka z drugą połową łuku z kolejnego elementu koronki. Najlepiej jest to zrobić układając obie części robótki lewymi stronami do siebie, a oczkiem łączącym je powinien być półsłupek. W ten sposób dobrze jest łączyć elementy kolejnych pasów koronki.

Zatem pas pierwszy po połączeniu wszystkich elementów zostaje zakończony. Zaczynasz teraz robić pas kolejny, aż do momenty, gdy znów będziesz musiała połączyć elementy. 

Czytaj także: Co na drutach można zrobić dla dzieci?

Redakcja poleca

REKLAMA