Imitacja marmuru w decoupage’u – krok po kroku

Tekstura marmuru dodaje przedmiotom z decoupage’u szlachetności i drogocennego wyglądu. Aby uzyskać staorzyć idealną imitacjęmarmuru, warto uważnie przyjrzeć się marmurowym posadzkom i rzeźbom.
Tekstura marmuru dodaje przedmiotom z decoupage’u szlachetności i drogocennego wyglądu. Charakterystyczne dla marmuru żyłki , zwłaszcza w połączeniu z klasycznymi motywami, sprawiają, że zdobiona powierzchnia przybiera wygląd charakterystyczny dla renesansowych fresków. Jak uzyskać imitację marmurowej powierzchni? Tłumaczymy krok po kroku.
/ 09.08.2011 12:23
Tekstura marmuru dodaje przedmiotom z decoupage’u szlachetności i drogocennego wyglądu. Aby uzyskać staorzyć idealną imitacjęmarmuru, warto uważnie przyjrzeć się marmurowym posadzkom i rzeźbom.

W zależności od odcienia dekorowanej powierzchni, marmurowe żyłki mogą przybrać jasny bądź ciemny kolor. Zacznijmy od jasnej powierzchni.

Odpowiednio przygotowaną powierzchnię przedmiotu pokrywamy farbą akrylową w kolorze zbliżonym do naturalnego odcienia marmuru, np. w kolorze kości słoniowej, po czym ostawiamy do wyschnięcia.

Aby uzyskać przyżółcenia charakterystyczne dla jasnego marmuru, gdzieniegdzie przecieramy powierzchnię farbą w odcieniu kości słoniowej zmieszaną z odrobiną koloru żółtego i umbry. Przejścia będą wyglądały naturalnie, jeśli będziemy nanosić farbę gąbką kauczukową i rozetrzemy granice wachlarzowym pędzelkiem zamoczonym w wodzie.

Zobacz także: Jak uzyskać efekt spękań na przedmiotach z decoupage'u?

Do pełnego efektu marmurowej powierzchni brakuje tylko cieniutkich spękań. To zadanie jest najbardziej czasochłonne i wymaga artystycznego wyczucia, ale warto się przyłożyć, by uzyskać realistyczny efekt.

Farbę akrylową w odcieniu ochry rozrabiamy z kilkom kroplami medium opóźniającego i cienkim pędzelkiem do retuszu rysujemy gdzieniegdzie delikatne spękania. Gdy farba lekko przyschnie, można w wybranych miejscach rozetrzeć żyłki mokrym pędzelkiem, aby spękania wyglądały bardziej realistycznie.

Chcąc uzyskać wierne odwzorowanie marmurowej powierzchni, warto dokładnie przyjrzeć się prawdziwemu kamieniowi lub zdjęciom marmurowych posadzek.

Po wyschnięciu farby można przejść do naklejania obrazków. Dla uzyskania harmonijnego przejścia między obrazkiem a tłem warto za pomocą gąbki kauczukowej rozetrzeć wokół brzegów obrazka farbę w kolorze umbry. Dzięki temu krawędzie obrazka delikatnie rozmyją się i zespolą z tłem.

Gdy powierzchnia wyschnie, pokrywamy ją kilkoma warstwami lakieru wodnego i dwoma lakieru syntetycznego, następnie polerujemy drobnoziarnistym papierem ściernym i nanosimy jedną warstwę bezbarwnego wosku. Całość jeszcze raz przecieramy papierem ściernym.

Zobacz także: Lakierowanie przedmiotów z decoupage'u - krok po kroku

Błysk i lustrzaną gładkość marmurowej posadzki można uzyskać za pomocą twardniejącej żywicy. Wystarczy jedna cienka warstwa, by uzyskać idealny blask szlifowanego marmuru.

W przypadku ciemnych powierzchnio dla uzyskania gry barw charakterystycznych dla marmuru, możemy przetrzeć powierzchnię farbami akrylowymi w odcieniach ciemnej zieleni, granatu i czerni. Farby najlepiej nakładać za pomocą gąbki kauczukowej, wykonując okrężne ruchy. Uzyskamy wtedy niejednolite,  "kotłujące" się tło, przypinające niebo przed burzą. Żyłki malujemy białą farbą rozrobiona z odrobiną medium opóźniającego, następnie rozmywamy je mokrym pędzlem, by wokół głównej linii powstała delikatna mgiełka.

Żeby wydobyć głębię barw, już po zalakierowaniu powierzchni, nakładamy cienką warstwę nabłyszczającego wosku ochronnego. W ten sposób otrzymujemy doskonała imitację oszlifowanego, czarnego marmuru.

Redakcja poleca

REKLAMA