Do jakich rad się stosować podczas szydełkowania?

Każdy wzór przeznaczony do wykonania na szydełku zawiera schematyczny opis. Na pierwszy rzut oka schemat ten nic nie mówi i wydaje się być nader skomplikowanym szyfrem, a tak naprawdę jest logicznym kodem, którego przestrzeganie gwarantuje poprawne wykonanie robótki. fot. Fotolia
Szydełkowanie to sztuka, która nie narodziła się wczoraj, a przez wiele lat była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Warto zatem skorzystać ze wskazówek i dobrych rad, które są wynikiem wielopokoleniowego doświadczenia w kwestii wprawnego władania szydełkiem.
/ 26.06.2011 10:51
Każdy wzór przeznaczony do wykonania na szydełku zawiera schematyczny opis. Na pierwszy rzut oka schemat ten nic nie mówi i wydaje się być nader skomplikowanym szyfrem, a tak naprawdę jest logicznym kodem, którego przestrzeganie gwarantuje poprawne wykonanie robótki. fot. Fotolia

Rada 1 – wykończenia

Robótka szydełkowa nabierze zupełnie nowego wyrazu, gdy do przędzy zostaną dodane ozdoby takie jak koraliki, cekiny, a nawet guziki. Ich użycie powinno pozostawać w harmonii z całością dzianiny, dlatego wybór guzików i innych ozdób jest niezwykle ważny.

Rada 2 – eksperymentowanie

Kto powiedział, że szydełkowanie dotyczy tylko przędzy? Z cienkiego jubilerskiego drutu również mogą powstać szydełkowe cudeńka. Może nie będzie to poncho, ale efektowna bransoletka czy naszyjnik z pewnością wprawią w zdziwienie Twoje koleżanki.

Rada 3 – jak nie zgubić oczek

Do liczenia oczek możesz wykorzystać charakterystyczny wygląd splotu zwanego łańcuszkiem. Licz oczka w kształcie litery v, w ten sposób określisz ilość splotów. Pamiętaj, by do tej liczby nie doliczać pętelki roboczej, która jest na końcu rzędu na szydełku. Pamiętaj, by oczko zwrotne lub początkowe liczyć zawsze jako jeden splot.

By nie pomylić okrążeń podczas szydełkowania w kółko – stosuj markery, którymi zaznaczysz początek każdego nowego okrążenia.

Rada 4 – jak nie pogubić się podczas czytania schematów

Często wzory są opisywane jako powtarzające się sekwencje. Jeśli wzór jest nader skomplikowany warto zaznaczać na schemacie aktualnie przerabiany rząd.

Polecamy: Jak zacząć robótki na drutach?

Rada 5 – przestrzeganie gęstości tkaniny

Szydełko i przędza nawet jeśli są dokładnie takie jak zaleca projektant wzoru mogą spowodować, że gęstość Twojej dzianiny i dzianiny zaproponowanej przez projektanta będą się różniły. Dzieje się tak dlatego, ze choć szydełka mają ten sam numer, to różnią się grubością w zależności od producenta.

Dlatego najpierw wykonaj próbkę, a dopiero potem zacznij szydełkować właściwą dzianinę.

Rada 6 – zawsze kupuj nieco więcej przędzy niż jest Ci potrzebna

Może się okazać, że zabraknie Ci kawałka przędzy do wykończenia robótki, a dokupienie idealnie pasującego odcienia stanie się niemożliwe.

Jednolity kolor gwarantuje jedynie zakup przędzy od jednego producenta i to o tym samym numerze serii.

Czytaj także: Jaką wełnę wybrać do robótek?

Redakcja poleca

REKLAMA