Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Decoupage na szkle

judyta12
Porada internauty
Zobacz artykuły na temat:ozdoby decoupage
Ozdabianie szkła techniką decoupage’u jest znane od połowy XIX w. i do dziś jest jedną z najpopularniejszych gałęzi sztuki decoupage’u.

Decoupage na szkle

Decoupage na szkle

Szkło, jak żaden inny materiał, doskonale adaptuje papier, maskuje nierówności między nałożonymi warstwami i podkreśla walory stosowanych materiałów. Na szkle z łatwością łączy się różne techniki zdobienia – od naklejania serwetek, postarzania, po techniki malarskie i złocenie.

Jakie szkło będzie najlepsze do decoupage'u?

Do zdobienia techniką decoupage’u należy wybrać szkło przezroczyste o takim kształcie, żeby dekorowanie było wygodne. Przedmioty nie powinny być kolorowe ani matowe, ponieważ w przypadku szkła, obrazki przykleja się od strony druku a nie od spodu. Klej nakłada się więc na wierzch obrazka i przykleja od strony wewnętrznej naczynia lub od spodu, jeśli dekorujemy przezroczysty talerz. Odpada zatem dekorowanie butelek i wazonów z wąską szyjką i innych naczyń, do których wnętrza trudno się dostać.

Niepolecane do dekorowania są także kryształy i szkło dekorowane, ponieważ deformują wygląd obrazka. Z drugiej strony zniekształcające właściwości kryształów mogą czasami dawać oryginalne efekty wizualne – powiększać rysunek, obracać jego obraz lub efektownie rozmazywać.

Potrzebne materiały

Do dekorowania szkła stosuje się w większości te same materiały co do tradycyjnego decoupage’u. Szczególnie łatwo dekoruje się szkło serwetkami, papierem do decoupage’u i kalkomaniami. Przykleja się je klejem poliwinylowym (PVA) rozcieńczonym odrobiną wody. W fazie projektowania powierzchni, przydatny jest klej do tapet, który lekko przytrzymuje obrazki, nie wiążąc ich szybko z powierzchnią. Można więc przesuwać je w dowolne miejsca.

Naklejone wycinanki zabezpiecza się lakierami wykończeniowymi na bazie wody, alkoholu lub oleju. Do uzyskiwania efektu spękań stosuje się te same krakierlaki, co w tradycyjnym decoupage’u, ale nakłada się je w innej kolejności. Do przyciemniania spękań stosuje się bitumiczne farby olejne lub emulsje woskowe w złotym, srebrnym lub brązowym odcieniu.

Polecamy: Jak naklejać fotografie techniką decoupage’u?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Przepis Beaty Pawlikowskiej: koktajl z awokado, melona i pomarańczy

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter