Decoupage 3D krok po kroku

Decoupage 3D pozwala uzwyskać wyjatkowe trójwymiarowe ozdoby. fot. Fotolia
Jeśli poznałaś już tradycyjny decoupage, spróbuj zabawić się w decoupage 3D. Za trudne? Nic bardziej mylnego. Trójwymiarowy efekt można łatwo osiągnąć dzięki specjalnemu papierowi do decoupage’u 3D. Ten krótki kurs decoupage’u 3D powoli Ci opanować tę sztukę do perfekcji.
/ 01.08.2011 07:09
Decoupage 3D pozwala uzwyskać wyjatkowe trójwymiarowe ozdoby. fot. Fotolia

Materiały do decoupage’u 3D

Efekt trójwymiarowości można uzyskać za pomocą specjalnego papieru, który po przyklejeniu na element z masy modelarskiej lub pianki silikonowej tworzy przestrzenną ozdobę. Łatwo można zauważyć, że na pojedynczym arkuszu papieru niektóre obrazki lub ich elementy są zdublowane. Są to właśnie te części, które zostaną uwypuklone. Gdy przykleimy do masy modelarskiej nałożonej na obrazek identyczną wycinankę, uzyskamy efekt trójwymiarowości.

Oprócz papieru, do decoupage’u 3D wykorzystuje się specjalny klej, masę rzeźbiarską, podkładki silikonowe, kostki oddzielające od siebie warstwy wycinanki i dwustronne piankowe taśmy klejące. Warto także zaopatrzyć się w pęsetę do dokładnego umieszczenia obrazka na masie.

Decoupage 3D krok po kroku

Po przygotowaniu powierzchni przedmiotu przystępujemy do wykonania przestrzennych ozdób.

Z papieru 3D wycinamy obrazek i jego kopię lub skopiowane elementy. Przykładamy je do kawałka tekturki, odrysowujemy ich kształt i wycinamy. Jeśli tylko jeden element obrazka (np. ręka, liść) jest skopiowany na arkuszu papieru, odrysowujemy tylko jego kształt – reszty obrazka nie trzeba, ponieważ tylko ten konkretny element będzie uwypuklony.

Zobacz także: Jak naklejać fotografie techniką decoupage'u?

Następnie rozwałkowujemy masę modelarską na placek o grubości ok. 3 mm (lub więcej, w zależności od tego jak bardzo wypukłą chcemy mieć ozdobę). Przykładamy do rozwałkowanej masy wycięte z tekturki szablony i wykrajamy odpowiednie kształty. W rezultacie otrzymujemy fragmenty masy o zbliżonym kształcie do odpowiednich szablonów. Odrywamy tekturkę od wykrojonych elementów.

Do fragmentów z masy dopasowujemy odpowiednie części obrazka i wygładzamy brzegi masy. Obrazek łatwo klei się do masy, więc nie trzeba używać żadnych dodatkowych klejów.

Żeby  elementy z masy nie odpadły, zabezpieczamy je kilkoma warstwami kleju (szczególną uwagę zwracamy na brzegi), a po wyschnięciu nakładamy kilka warstw wodnego lakieru satynowego, dającego efekt wosku. Pozostawiamy całość do całkowitego wyschnięcia i gotowe.

Zobacz także: Biżuteria w decoupage'u: Jak zrobić kolczyki?

Redakcja poleca

REKLAMA