Atlasy grzybów

Różnych atlasów grzybów jest na rynku bardzo wiele. Grzybobranie to popularny w naszym kraju sposób na spędzanie wolnego czasu więc prawie każde wydawnictwo chce mieć taki atlas w swojej ofercie. Nowości pojawiają się zwykle latem, na początku najpopularniejszej części sezonu grzybowego.
/ 17.06.2010 14:28

Atlasy książkowe znajdziemy w księgarniach. Jeśli chodzimy na grzyby to miejmy choć jeden bo zawsze warto wiedzieć więcej i lepiej! Grzyby to organizmy o bardzo zmiennych kształtach i barwach, dobrze więc mieć wgląd do różnych wydawnictw w celach porównawczych, w tym temacie nauki nigdy za wiele. Taka wiedza przyda się w terenie na pewno. Cienkie broszurowe wydania, z podstawowymi i najbardziej znanymi gatunkami, ukazują się także czasami jako dodatki do gazet - warto je zbierać ponieważ możemy później porównywać zdjęcia i opisy.

Atlas - skarbnica wiedzy

W każdym atlasie znajdziemy dużo bardzo przydatnych informacji poczynając wytłumaczenia co to jest grzyb i z czego się składa. Potem czas na mniej lub bardziej dokładne opisy owocników. Dowiemy się także gdzie i kiedy rosną konkretne gatunki, w jakich lasach, pod jakimi drzewami ich szukać i co najważniejsze czy są jadalne . Dobre atlasy mają także dział słownikowy gdzie nauczymy się co dokładnie oznaczają bardzie fachowe pojęcia mykologiczne. Niektóre wydawnictwa są podzielone na działy w/g przydatności grzybów do spożycia, inne po prostu mają układ alfabetyczny. Ważne jest aby atlas pokazywał gatunki znajdujące się pod ochroną - to pozwoli nam uniknąć łamania prawa. 

Przeczytaj jak powinien zachować się w lesie każdy zbieracz

Który wybrać?

Wiele atlasów ma swoje zalety i wady. Mały format wydania i foliowa okładka pozwalają zabrać książeczkę ze sobą w teren i takie polecane są szczególnie osobom początkującym chociaż każdy grzybiarz wie, że zawsze warto mieć atlas pod ręką. Opasłe tomisko natomiast zawiera opisy większej ilości gatunków grzybów i więcej fotografii, ale na grzybobranie będzie zbyt ciężkie. Za to w domu dostarczy ogromu informacji komuś kto chce się o grzybach dowiedzieć jak najwięcej. Najpopularniejsze wydania zawierają ok. 250-400 haseł, te bardziej obszerne od 1000 do 4000.

W domu możemy zajrzeć także do atlasów internetowych, które tworzone są bardzo często przez zwykłych, chociaż doświadczonych, zbieraczy w porozumieniu z profesjonalistami czyli mykologami.

Zobacz różne internetowe atlasy: Atlas grzybów Polski , atlas portalu Grzybland , atlas portalu "Na grzyby"

Wybierając atlas dla siebie warto przed kupieniem dokładnie go obejrzeć. Ważne jest czy gatunki ilustrowane są zdjęciami grzybów w naturze czy rysunkami - te drugie zdecydowanie słabiej oddają faktyczny wygląd grzyba. Przyjrzyjmy się zdjęciom - czy oddają rzeczywisty kolor znanych nam gatunków. Jeśli nie to w/g zdjęć tego wydawnictwa będziemy mieć problem z poznaniem nowych. Czytajmy komentarze o groźnych, trujących sobowtórach.

I szukajmy także nowych przepisów na dania z wykorzystaniem grzybów. Przecież zbieramy je po to aby je potem zjeść.

Pamiętajmy! Nawet najlepszy atlas nie zastąpi nam zdrowego rozsądku. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do znalezionego grzyba - po prostu wyrzuć go. Od pełnego kosza ważniejsze jest Twoje zdrowie i życie.

Redakcja poleca

REKLAMA